“Mindenki a sarat tapossa, csak van, aki közben a csillagokra néz.” (Oscar Wilde)
Jövő hét kedden kezdődik a Halak hónapja, amit a Vízöntőhöz hasonlóan most is egy állócsillag-összefoglalóval kezdünk.
Amikor a Nap együtt áll valamelyik állócsillaggal, akkor a kollektív mintázatokra rezonálhatunk és jóval élesebben érzékelhetjük a személyes érintettségünket az adott témában.
A csillagjegyek 30 virtuális fokra osztják az eget és ezeken a fokokon a következő csillagképek jelentősebb csillagaival találkozunk:
Nagyon érdekes, hogy ennél a kettős jegynél gyakran duplán - párban - állnak a jelentősebb csillagok. Ráadásul a hónap tele van szerencsés csillagzatokkal…
Február 22., szombat: SADALMELIK ÉS FOMALHAUT (4°)
Ez egy nagyon erőteljes csillag-együttállás, amely ráadásul a jegy kritikus fokára esik. A hagyományos kritikus fokok (vagy más néven a holdházas rendszerből eredő fokok) a régi asztrológiai hagyomány szerint kiemelkedően fontosak. Ilyen a változó jegyek 4. foka is, ahol ez a két csillag találkozik.
Mivel itt elsősorban kollektív hatásokat vizsgálunk, az ezen a ponton álló csillagok hatása rendkívüli módon felerősödik: itt található korunk egyik kiemelt (sors)feladata.
A Sadalmelik a Vízöntő csillagkép központi csillaga, nevének jelentése: „a király szerencsecsillaga”. A szerencse fogalma Egyiptomból eredeztethető, mivel ebben az időszakban esőzések érkeztek, amelyek a Nílus áradását eredményezték. A Nílus nedves iszapja pedig a sivatagban maga volt az élet. Az egyiptomiak Hápi istenséget látták ebben a csillagképben, míg a görögök Ganümédész történetét „olvasták ki” belőle.
Érdekes módon Hápi férfi és nő is volt egyszerre, míg Ganümédész férfi létére Zeusz szeretője lett, így nála is megjelenik a nemi határok átlépése, a nemiség feloldódása vagy keveredése.
Az isteni, mindent átható ősenergia nemtelen.
Amit az istenek pohárnoka kitölt a korsójából, az az ambrózia – szó szerint a halhatatlanság itala –, amely az isteni bölcsességet és a kozmikus áramlást szimbolizálja.
A „király szerencsecsillaga” a csillagkép jobb vállán helyezkedik el: azon a ponton, ahol az ember és az eszköz (a korsó) összeér. A Vízöntő emberalakja az individuumunk, különleges és megismételhetetlen egyediségünk. Az eszköz, amin keresztül kifejezésre juttatjuk magunkat, a mi választásunk. Számtalan módon fejezhetjük ki önmagunkat, és egész lényünkkel részt veszünk a világ formálásában.
A Fomalhaut – a Déli Hal szája – látszólag elnyeli az „égi vizeket”, amelyeket a Vízöntő a világra áraszt. Fomalhaut a négy királycsillag egyike, mégis kilóg a sorból, mert nem kötődik egyetlen állatövi csillagképhez sem, hanem egy magányos, különálló déli csillagképből figyel. Emiatt „misztikus királycsillagnak” is nevezik, és a titkos tudás, a rejtett bölcsesség és az egyéniség útjának jelképe.
A Vízöntő levegős jegy, tehát amit a világra önt, az elsősorban információ, szellemi tudás. A Hal viszont az érzelmekkel kapcsolódik össze. Az információ tiszta, hideg, tárgyilagos közlés, de az, hogy hogyan hat ránk, már az érzelmeink húrját pendíti meg.
Kollektív felelősségünk, hogy hogyan közvetítünk a világban, illetve hogyan fogadjuk be a minket érő impulzusokat. Mindent „benyelünk”, vagy használjuk a kritikai szűrőt az életünkben?
Február 24., hétfő: DENEB (6°)
Ez a Hattyú csillagkép α (alfa) csillaga, amely a madár farkát jelöli (neve is ezt jelenti). Deneb az Égi folyóba ér – közvetlenül a Tejút közelében található. Emiatt nevezik „a misztikus utazó csillagának” is.
A Hattyú maga is egy égi utazó, de nem fizikai, hanem spirituális értelemben. Szárnyalása nem más, mint a lélek visszatérése az isteni forráshoz.
(A csillag mitológiai és szimbolikus hátteréről bővebben: Hattyúvá válás)
Február 25., kedd: SADALCHIBA ÉS BAHAM (7°)
A Sadalchib (Gamma Aquarii) neve azt jelenti: „a rejtett szerencse”, „a titkos szerencse” vagy „a sátrak alatt rejtőző szerencse”. Bizonyos feltételezések szerint az elnevezés onnan ered, hogy a tavasz közeledtével a nomád népek lebontották sátraikat, és vándorútra készültek. Amikor eltávolították a sátrakat, alóluk dús, friss növényzet bukkant elő, amely még az indulás előtt bőséges táplálékot nyújtott az állatoknak.
Átvitt értelemben ez egy olyan szerencsés hatás, amely nem mindig nyilvánvaló vagy azonnal érzékelhető, hanem rejtetten, késleltetve vagy váratlan formában jelentkezik.
A Vízöntő a tudás és az információ áramlása, amelyben a Sadalchib egy rejtett, háttérben működő katalizátor lehet. Energiája nem a közvetlen cselekvésben, hanem a háttérben zajló folyamatokban nyilvánul meg. Éppen ezért nem elhanyagolható, hogy már gondolatban hogyan formáljuk a jövőt!
A Baham már a Pegazus csillagkép része (Théta Pegasi), és az arab hagyományban „a fiatal vadállatok szerencsecsillagának” nevezték. Ez a csillag a vad, fiatal, ébredő természet erejét hordozza. Az élet kezdeti szakaszát, az ösztönös energiát és a természetes szerencsét jelképezi.
Az új kollektív tudás még kezdeti, formálódó szakaszban van, tele játékos rácsodálkozással, kísérletezéssel, de elsősorban gyermeki nyitottsággal.
Március 2., vasárnap: HEAD OF HYDRUS (12°)
A Hydrus (Déli Vízikígyó) csillagkép az égbolton viszonylag kicsi és kevésbé ismert. A déli félgömbön helyezkedik el, és sokszor a Hydra párjának tekintik – azzal a különbséggel, hogy míg a Hydra nőnemű, addig a Hydrus hímnemű kígyóként jelenik meg.
A csillagkép felfedezése az európai hajósok és csillagászok munkájához kötődik, hiszen az új világok feltérképezésével vált ismertté. Emiatt a Hydrus a felfedezés, az új utak keresése és az ismeretlen meghódításának szimbóluma lett.
A különböző mitológiákban a nőnemű kígyók általában a teremtés, a gyógyítás, az átalakulás és a rejtett tudás hordozói voltak. Ők kevésbé harciasak, inkább a természet és a bölcsesség őrzői. Ezzel szemben a hímnemű kígyók a férfias erő, a harc, az agresszió és a bölcsesség együttes megtestesítői voltak. Sokszor isteni vagy démoni védelmezőként is szerepeltek.
A Hydra a belső félelmeinkkel való küzdelmet jeleníti meg, elsősorban egy csendes, önismereti folyamatként (Ezerarcú félelem). A Hydrus ezzel szemben a félelmekkel való aktív szembenézést, a beleállást és a cselekvést képviseli.
Néhány történetben a férfi és női kígyók egymással együtt léteztek, és egyensúlyt képviseltek. Ilyen például Hermész botja (Caduceus), amin két kígyó tekeredik egymás köré, az ellentétes erők egyensúlyát jelképezve. A hindu mitológiában Shakti a női, Shiva a férfi energia, ami a kundaliniben egyesül. Naga és Nagini - férfi és női nagák együttesen - védelmezik a tudást és a szent helyeket.
Manapság már nem elég csak belül vívni a csatáinkat – a félelmeinket transzformálva aktív, cselekvő spiritualitássá kell formálnunk őket.
A Hydrus energiája az ismeretlen meghódítása, a bátorság és az átalakulás – de nem passzívan, hanem tudatos cselekvéssel. A kígyó nemcsak bölcsesség, hanem egyben mozgás és hatalom is – itt az idő, hogy megformáljuk és irányítsuk a belső erőinket.
Március 6., csütörtök: ACHERNAR ÉS ANKAA (16°)
Ez a két csillag a kozmikus víz és tűz találkozását jelképezi. Achernar (Alfa Eridani) az Égi Folyó végpontja, a lelki megtisztulás és a végső cél elérésének szimbóluma. Ankaa pedig a Főnix központi csillaga, amely a halálból való újjászületést és az örök körforgást hordozza.
Az Eridanus – az Égi Folyó – egy nagyon hosszú csillagkép, amely a Halak csillagjegyétől egészen az Ikrekig nyúlik. A folyó "innenső vége" az Achernar, amelynek neve szó szerint ezt jelenti: „a folyó vége” (Al Ahir al Nahr).
Valószínű, hogy Achernar a tenger torkolatát jelöli, hiszen ebben az időszakban az Égi Óceánban „lubickolunk”, feloldódva az egység birodalmában…
De a halál csak egy állomás, amelyet feltámadás és újjászületés követ. Itt kapcsolódik be a Főnix misztikus alakja. A főnixet Egyiptomban Benunak, Kínában Fengnek nevezik. A mítosz szerint néhány száz vagy ezer évente lángra lobban, elégeti magát, hogy egy bizonyos idő elteltével megfiatalodva szülessen újjá saját hamvaiból.
Ez egy ősi, bölcs és elpusztíthatatlan lélekmadár, amely az emberi lélek halhatatlanságára emlékeztet bennünket. Összekapcsol a pillanattal és az örökkévalósággal, és ezen keresztül felszabadíthatjuk saját magunkat.
Ez a két csillag együttesen a ciklikus fejlődés, a mély transzformáció és az önmagunkra találás energiáját hordozza. Az átalakulás most rendkívül gyorsan zajlik!
Március 7., péntek: HOMAM (17°)
Szintén kritikus fokra esik a Pegazus ζ csillaga. A Homam elnevezés az arab „Al Humam” szóból ered, amely „vágy”, „törekvés” vagy „ambíció” jelentéssel bír. A spirituális ember szerencsecsillagának is nevezik.
Ezzel értelmet is nyer a Halak jegy második kritikus foka. Míg az első az információ feldolgozásának képességének szükségességét mutatja, addig ez a jelenlegi transzformatív időszak kulcsfiguráját - az útkereső embert - jeleníti meg.
Aki rálép erre az útra, annak élete nem állhat meg – folyamatos fejlődés, mozgás és kihívás vár rá. A döntések véglegesek, és sorsfordító események formájában érkezhetnek.
Március 14., péntek: MARKAB (24°)
Markab a Pegazus csillagkép alfa csillaga. Neve azt jelenti: „a ló nyerge”. A nyereg, akárcsak a Vízöntő korsója, egy eszköz – emberi találmány, amely arra szolgál, hogy megfogható keretek között tartsuk a megfoghatatlan isteni energiákat.
A többi lószerszámmal együtt Pegazus nyerge is az inspiráció kontrollálását segíti – hogy stabilan megüljük a hátán, és irányítani tudjuk az energiáinkat.
Ahogy a folyó áramlatára is rá kellett bíznunk magunkat, úgy a szárnyas paripát is hagynunk kell, hogy arra röpítsen, amerre az Univerzum terel.
De ha rálelünk az ihletre, az álmainkra, azok megvalósítása már aktív cselekvést kíván.
Március 20., csütörtök: SCHEAT (30°)
A Halak jegy utolsó foka bizonyos értelemben szintén kritikus (anaretikus fok), ahol a Pegazus béta csillagát találjuk. Ő vezet át bennünket a Halakból a Kosba, a télből a tavaszba, de még a Vízöntő világkorszakba is rajta keresztül lépünk be.
Scheat üzenete a következő: magasabb perspektívákból szemlélve képesek vagyunk a megoldhatatlannak tűnő problémák fölé emelkedni, ezáltal legyőzhetjük azokat.
Ha azonban az isteni (teremtő) energiával nem együttműködünk, hanem uralni akarjuk azt, ha hiányzik belőlünk az alázat, akkor (karmikusan) nagyon zuhanhatunk.
Pegazus csillagkép a kreatív megoldásokat, az ihletett cselekvéseket, a fantáziadús életelveket támogatja. Akarattal nem férhetünk hozzá ezekhez. Aki próbálta már a "múzsáját" nagy nyomás alatt görcsösen előcsalogatni, az tudja, miről beszélek. Ha azonban megteremtjük magunkban a flow-állapotot, akkor az inspiráció máris ott terem.
Ha úgy érzed, valamelyik állócsillag üzenete megszólított, keress meg, hogy együtt felfedezzük, milyen személyes hatással lehet rád az asztrológiai képletedben! (Ide kattintva veheted fel velem a kapcsolatot.)