Sárkány, ami felfalja a teliholdat
Telihold a Szűzben, teljes holdfogyatkozás és tízmilliószoros nap: 2025.03.14
"Még a legerősebb ember ereje is csak egy bizonyos pontig érvényesül. Vond ki ebből a körből, és vezesd saját hatósugaradba - ereje szertefoszlik." (Uesiba Morihei)
Ez a bejegyzés igazi “vegyes felvágott” lesz. Jobbra-balra ugrálunk a mitológiák között, kapkodjuk a fejünket: “ez most hogy jön ide?”.
Ma én leszek a trickster. Loki elégedetten dől hátra, Buddha mosolyog, a sárkány kiköp, a farkasok loholnak, a világkígyó megmozdul – és közben minden látszólag kaotikusan csapong… Aztán egyszer csak minden a helyére kerül. A káosz renddé válik. A trükkből tanítás lesz. A történetek összeérnek.
Az egész úgy kezdődött, hogy a pénteki telihold megint olyan, mint egy doboz asztrológiai bonbon. De nem ám simán nugátos, hanem igazi fancy kézműves csokoládék: Rafsanjan pisztáciával, Grand Marnier likőrrel és piedmont-i szarvasgombával. Legalábbis asztrológusként ilyen ínyenc képlettel találtam szembe magam.
Nem csak simán telihold lesz, hanem teljes holdfogyatkozás, stellium a Halakban (Nap, Szaturnusz, felszálló holdcsomópont és Neptunusz), mindez papírsárkány fényszöggel az MC és az Uránusz irányába, továbbá az év első tízmilliószoros napja… Ugye már te is látod magad előtt azt a bonbonost dobozt? Melyiket kóstoljam meg legelőször?
Mitológiai tricksterek
A trickster szó leginkább a magyar “trükkmesternek” felel meg, de annál jóval árnyaltabb a jelentése. Ez egy mitológiai archetípus, aki a káosz, az átmenet, a szabályok megkérdőjelezésének és a váratlan változásoknak a megtestesítője.
A trickster legfontosabb jellemzői:
Két világ között mozog – gyakran isteni és emberi, vagy rend és káosz határán egyensúlyoz.
Megkérdőjelezi a szabályokat – nem tiszteli a hagyományokat, és sokszor gúnyt űz a hatalomból.
Hazudhat, csalhat, manipulálhat, de közben fontos tanításokat is adhat.
Káoszt okozhat, de ez a káosz gyakran szükséges ahhoz, hogy valami új szülessen.
A trickster egy energia, vagyis nem kategorizálható jónak vagy rossznak, egyszerűen ő az, aki mozgásba hozza az állóvizeket.
A Marvel Universumnak köszönhetően a legismertebb trickster Loki. Ahogy a sorozatban is, Loki nem egyértelműen egy gonosz isten vagy szimplán bajkeverő. Ő északi mitológia egyik legkomplexebb alakja: mindig ott van, ahol a dolgok megváltoznak. Néha segít az isteneknek, néha viszont hatalmas káoszt szabadít el.
Loki mindig mozgásban, változásban van, erre utal alakváltó képessége is. Nem más ő, mint a változás katalizátora, aki a megszokott dolgokat a feje tetejére állítja, hogy meglássuk az igazságot. S mindezt néha igazán fájdalmas módon teszi.
A trickster archetípus számtalan kultúrában megjelenik: Hermész (görög mitológia) – aki egyszerre magasztos lélekvezető, de a tolvajok és a csalók védelmezője is. Kitsune (japán mitológia) – rókaszellemek, akik alakváltók, és néha segítenek, néha csapdát állítanak az embereknek. Kojot (indián mitológiák) – egy trükkös totemállat, aki tanít és zavart kelt egyszerre.
A hindu “felforgató”
A hindu mitológiában szintén akadt egy “huncut” alak, Rahu démon, aki szintén igyekezett felforgatni a világ korábbi rendjét. El akarta lopni az istenek örök életet biztosító nektárját, az amritát. Amikor belekortyolt, a Nap és a Hold istenei (Surya és Chandra) észrevették, és szóltak Visnunak. A teremtés fenntartója és védelmezője ezt nem hagyta annyiban, lenyisszantotta a démon fejét. Ám a szájában lévő korty a fejet már halhatatlanná tette.
Asztrológiában Rahu lett a sárkány feje - a felszálló holdcsomópont, míg Ketu, a sárkány farka - a leszálló holdcsomópont. Ez a nap- és holdpálya metszéspontjait jelöli, melyek teliholdkor vagy újholdkor - amikor a Nap és a Hold kapcsolatba kerülnek egymással, látszólag “felfalják” az égitesteket. Jelen pillanatban a holdat. Teljesen nem tudja őket megsemmisíteni, hiszen a nyaknál ismét kihullanak, de az elnyelés mindig valamiféle transzformációs aktus.
Rahu és Ketu Lokihoz hasonlóan szintén nem „rosszak” vagy „jók”, hanem sorsformáló erők. Rahu az új, a változás, a fejlődés felé terelget minket, éhséget és vágyat kelt, míg Ketu levágja a múltat és elengedést hoz. Ezért is olyan különleges, hogy most a Hold Ketuval áll együtt, vagyis a Sárkány „kiköp”, nem pedig lenyeli a fontos tartalmakat. De erre később visszatérünk!
A skandináv mitológiában a napot, illetve a holdat nem sárkányok, hanem farkasok kebelezték be. Sköll (Napfaló) és Hati (Holdfaló) állandóan üldözi a Napot és a Holdat, s amikor valamelyiküket elkapják, az nap- vagy holdfogyatkozást okoz. Hogy-hogysem, ez a két rakoncátlan alak Loki leszármazottja.
Egyik neve azt jelenti “megvetés”, a másiké “gyűlölködő”. A Ragnarök idején – a viking világvégében – mindketten elkapják a prédájukat, és bekebelezik őket, ezzel elhozva a sötétség korszakát.
Buddha “afférja” a sárkánnyal
Muchalinda egy nága, vagyis valamiféle kobra-sárkány-ember keveréklény. Ő volt az, aki védelmezte Buddhát a megvilágosodás után.
A hagyomány szerint, amikor Buddha megvilágosodott hét hétig maradt ott meditációban. Az egyik hét során hatalmas vihar tört ki, erős esővel és tomboló széllel. Ekkor megjelent Muchalinda, aki felismerte Buddha isteni természetét, és hétszeresen Buddha köré tekeredve védelmezze őt a vihartól. Fejeit ernyőként tartotta a Buddha feje fölé, megvédve őt az esőtől és a széltől. A vihar végén pedig, amikor Buddha kinyitotta a szemét, Muchalinda emberi alakot öltött, hogy tisztelettel meghajoljon előtte.
Muchalinda szintén nem ítélhető meg egyetlen cselekedete alapján, hiszen nem csak védelmezni tudott az esővel szemben, hanem pusztító viharokat is támasztott, ha épp arra volt szükség. Ezek az elementáris erők (nága, Rahu vagy Loki) nem öncélúan rombolnak vagy építenek, hanem a nagyobb egyensúly részei.
Sárkányok harca: fény és árnyék összecsapása
A fenti kis mitológiai áttekintésből láthattuk, hogy semmi sem egyértelmű, semmi sem pusztán fekete vagy fehér – ahogy azt a Szűz Hold és a leszálló holdcsomópont igényelné. Nem lehet kategóriákba erőltetni és felcímkézni mindazt, ami jelen pillanatban a világban történik.
Elszabadult a káosz, Loki elemi ereje, de ezzel együtt megfogant az ezt kiegyenlítő ellenpólus - Buddha belső békéje.
A megvilágosodás - vagy nevezzük inkább felébredésnek - nem védetlen állapot. Az Univerzum (vagy a természet erői) mindig gondoskodnak arról, hogy aki a tudás ösvényén jár, azt védelmezzék. Még a legnagyobb, leghevesebben tomboló kaotikus világvihar közepette is.
Magát a holdfogyatkozás folyamatát a papírsárkány-alakzat is hasonlóképpen “védelmezi”. A papírsárkány fényszög egy karmikus és kollektív kapu. Az egyik oldalon ott a ködös, hullámzó bizonytalanság, vele szemben pedig a kontrollálható, kézben tartható valóság. De lehet, hogy épp az az illúzió, amit eddig valóságként számon tartottunk! Mert a leszálló holdcsomópont nem elnyeli, hanem kiköpi ezt a racionalitást – ami eddig ebből rejtve volt, az most láthatóvá válik. A múlt szellemei lassan eltűnnek – de vajon mit hagynak maguk után?
Ez most nem egy sima lezárás – itt valami elszabadul! Lehet, hogy egy régi rendszer megborul, egy hazugság lelepleződik, vagy egy elfojtott igazság napvilágra kerül.
Loki kaotikus, kimozdító “tréfájának” vagyunk az elszenvedői, s egy kicsit a Ragnarök is visszaköszön a külső tapasztalatokban. Most egy ilyen "végidők pillanatában" vagyunk – egy régi világ vége, és egy új ciklus kezdete.
Trükkök vs. csodatételek
Itt kanyarodunk végre vissza a tegnapi kérdésemhez: hogyan fér meg egymás mellett Buddha és Loki egyetlen bejegyzésben.
Az év első tízmilliószoros napja Chotrul Düchen (A vajmécsesek) ünnepe Buddha csodatévő cselekedeteiről emlékezik meg. A csoda lehet valódi csoda – olyasmi, ami megváltoztatja az életünket. Buddha vagy Jézus csodatételeire azért volt szükség, hogy megerősítse az emberekben a hitet. De léteznek csillámló káprázatok is, amik fényüket vesztve csak ürességet hagynak maguk után. Ezeket Loki hozza létre, mert a káosz fokozható általuk…
Hogy az utunk során valódi csodáknak vagyunk-e szemtanúi vagy az illúziók áldozatává válunk, talán csak idővel derül ki. Bár én hiszem, hogy csak az egó az, ami becsapható. A szív mindvégig tudja a különbséget.
Most ők ketten, kéz a kézben dolgoznak a világ átalakításán. Loki a trükkjein keresztül – Buddha a csodatételein keresztül tanít bennünket. Mindketten megmutatják az igazságot – csak más eszközökkel.
Loki a régi világot akarja felrobbantani – Buddha a belső békével bontja le az illúziókat.
Vajon ellentétei egymásnak? Vagy csak ugyanannak az érme két oldala?
A káosz és a bölcsesség most egyszerre működik.
Ha úgy érzed, hogy benned is lezárul egy korszak, és a káosz közepette keresed az irányt, érdemes ránézni az egyéni képletedre. Ha szeretnéd tisztábban látni ezt a folyamatot, várlak egy személyes konzultációra. Március 20-ig még a tavalyi árakon foglalhatsz konzultációt!